Najczęściej popełniane błędy

3 Najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które powinno się urządzać na długie lata. Remonty w niej są uciążliwe i kosztowne, dlatego warto poświęcić temu pomieszczeniu wiele czasu i troski już na etapie projektu, tak aby niczego nie przeoczyć i nie popełnić błędów, które później będą nas codziennie kuły w oczy. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu kuchni?

1. Złe rozmieszczenie urządzeń

W kuchni bardzo ważne jest zachowanie tak zwanej ergonomii pracy. Przecież nikt z nas nie chce sobie utrudniać przygotowania posiłków. Nawet jeśli gotowanie nie jest naszą pasją, warto zadbać o funkcjonalne rozmieszczenie kluczowych elementów. Prostą do zapamiętania i zastosowania zasadą, jest reguła trójkąta roboczego. Polega ona na tym, że kluczowe elementy wyposażenia kuchni, czyli zlewozmywak, kuchenka i lodówka powinny być umieszczone tak, aby stanowić wierzchołki trójkąta, najlepiej o bokach od 120 do 210 centymetrów. Poruszanie się między tymi elementami powinno być bowiem jak najwygodniejsze. A schody skierowane powinny być tuż na na kuchnie.

2. Zbyt mało miejsca na przechowywanie

Podczas projektowania wystroju kuchni kluczowe jest, aby dobrze oszacować ilość potrzebnego nam na przechowywanie narzędzi i produktów miejsca. Niestety, niekiedy kierujemy się jedynie estetyką lub zamawiamy meble kuchenne „na oko” i w efekcie nasza wymarzona kuchnia szybko pokrywa się stertą rzeczy, na które nie ma miejsca w szafkach. Należy bardzo starannie dokonać projektu rozmieszczenia szafek, aby uniknąć takich niespodzianek. Warto pamiętać, że firmy, których specjalizacją jest produkcja mebli kuchennych, najczęściej oferują usługę projektową. Wytwarzają też meble na wymiar i niejednokrotnie oferują ciekawe rozwiązania, pozwalające sprytnie wykorzystać każdą przestrzeń.

3. Zbyt ciemne kolory

Utarło się przekonanie, że biel i jasne kolory nie sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak kuchnia, ponieważ widać na nich każde zabrudzenie. Z tego powodu w wielu polskich domach królują ciężkie, ciemne meble kuchenne i mroczne kolory. Tymczasem podatność na zabrudzenia zależy głównie od materiału, z jakiego wykonane są szafki, ściany, podłogi czy blaty. Warto postawić na jasne kolory, szczególnie w małym wnętrzu z ograniczonym dostępem światła, ponieważ takie barwy optycznie powiększają i odświeżają.
 

Schody Wrocław
Schody w Wrocławiu